Yumurta dondurma; kadının yumurtalığından elde edilen yumurta hücrelerinin (oosit) ivf tedavisinde kullanılmak amacıyla dondurularak saklanması işlemidir. Bu amaçla adetin 2./3. günü hormon iğneleriyle yaklaşık 10-15 gün süren yumurta büyütme tedavisine başlanır. 3-4 defa ultrason kontrolleriyle yumurtaların durumu izlenir. Yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi yapılıp 36 saat sonra genel anestezi altında vajinal ultrason ile yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem ortalama 15dk sürer. EuroIVF Laboratuvar uzmanlarının ilk kullanıldığı zamandan bugüne yetkin bir şekilde başarıyla uyguladıkları Vitrifikasyon (hızlı dondurma) yöntemiyle yumurtalar dondurulur ve -196 derecede sıvı azot tanklarında bebek sahibi olmak için anne adayına ivf tedavisi uygulanacağı tarihe kadar depolanarak saklanır.

Kimler Yumurta Dondurabilir?

IVF alanındaki gelişmeler sayesinde yumurta rezervi az olan genç, evli, bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansını elde edebilimektedir.

  • Kanser teşhisi konmuş hastalarda kemoterapi ve radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar veren tedavilere başlamadan önce,
  • Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ameliyatların öncesinde (yumurtalıkların alınması gibi…),
  • Ailesinde erken menopoz hikayesi olan ya da yumurtalık rezervi düşük olmakla birlikte henüz gebelik yaşamamış kadınlar
  • Doğurganlığını muhafaza etmek isteyen kadınlar

Yumurta Dondurmada Merkez Seçiminin Önemi

Yumurta dondurma hizmeti verebilen bir merkezin, teknolojik altyapısı güçlü bir embriyoloji laboratuvarı ve elbette o laboratuvarı etkin ve doğru şekilde yönetecek deneyimli, yetkin kadrosunun olması pek çok ivf işleminde olduğu gibi Yumurta Dondurmanın doğru şekilde yapılması için büyük önem taşır.

İvf alanında verimliliği kanıtlanmış tüm yöntem ve teknikleri başarı ile uygulamasıyla tanınan EuroIVF Laboratuvarı, yumurta dondurma işlemini pek çok ivf laboratuvarlarından çok daha önce 2006 dan bu yana ‘vitrifikasyon yöntemi‘ ile gerçekleştiren yetkin bir kadroya sahiptir. Yumurta dondurmada başarıyı katlayan Hızlı Dondurma Tekniği yani ‘vitrifikasyon‘ uygulaması bu işlem için alanında uzman kadroya ihtiyaç duyar. Yumurtalarınızın sadece hızlı ve doğru dondurulması değil, hızlı ve doğru şekilde çözülmesi de tercih ettiğiniz merkezin laboratuvar başarısına bağlıdır.

Erken menopoz riski taşıyan ya da yumurtalık rezervi düşük kadınlarda elde edilen yumurtaların sayısı ve kalitesi zaten risk altındadır, bu yüzden dondurma ve çözme işleminde bu konuda deneyimli embriyologların görev alması büyük önem taşır.