SPERM DONASYONU NEDİR?

Doğuştan ya da çevresel faktörler nedeni ile semende sperm bulunamayan, mikrotese vb cerrahi operasyonlar ile testislerden sperm elde edilemeyen ya da mevcut spermin yapısı nedeni ile sağlıklı embriyo elde edilemeyen erkek faktörlü kısırlık durumunda başvurulan bir tüp bebek tedavi yöntemidir.

Erkek faktörlü kısırlık nedeni ile gebelik elde edemeyen ve çocuk sahibi olamayan çiftler protokollere uygun olarak sperm bankasından sertifikalı, testlerden geçmiş, sağlıklı, güvenilir, gebeliği kanıtlanmış spermlerin kullanılması ile tüp bebek tedavisi görürler.

SİZE EN UYGUN SPERM DONÖRÜNÜ NASIL SEÇİYORUZ?

EuroIVF Tüp Bebek Merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yürürlükteki yasal mevzuatına uygun ve onayladığı sertifikalı Danimarka Cryos Sperm Bankasından seçilen sperm örnekleri uygulanmaktadır.

Bağışçılardan çocuğa geçme ihtimali olan tüm bulaşıcı hastalık ve genetik hastalık testlerine dair tarama yapılır. Sifiliz, klamidya, sitomegalovirus, kistik fibrosis, sarılık testleri, Akdeniz Anemisi vb hastalıklara dair geniş bir taramaya standart prosedür gereği tabi tutulurlar.

Sperm donasyonunda bağışçı ve alıcının bilgileri %100 gizli tutulmaktadır.

Bu nedenle kendi sperm donörünü getirerek tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlere donör sperm kalitesi açısından uygun olsa ve bulaşıcı herhangi bir hastalık barındırmasa bile donasyon ve donör eşleştirme prensiplerimiz gereği tedavi uygulanmamaktadır.
Sayısal olarak geniş bir donör havuzu oluşturmak yerine tedavi gören hastalarımıza en uygun örneği, en kaliteli donör havuzundan seçme şansını vermek hedeflenmiştir.

Kan Grubu Uyumuna Bağlı Olarak

  • Fiziksel özellikler (göz rengi, boy, kilo, cilt rengi, yüz tipi)
  • Kişisel özellikler (aktif, araştırmacı, girişimci, sakin, uyumlu vb)
  • Eğitim durumu (eğitimini tamamlamış, yüksek lisans, akademisyen vb)
  • Seçenekler doğrultusunda size en uygun donörü belirleyebiliyoruz.